Edukatívne videá
11. CERTIFIKÁCIA DIAMANTOV - Slovensko
CERTIFIKÁCIA DIAMANTOV NA SLOVENSKU
Ahojte, volám sa Martin Mikuš, pôosbím ako znalec v oblasti drahých kameňov a v dnešnom videu vysvetlím, čo je to certifikát k diamantu a aký certifikát je dobre požadovať pri kúpe šperku.
Nie je certifikát ako Certifikát
Ak ste niekedy kupovali šperk s prírodným diamantom, klenotník vám spolu s ním určite odovzdal aj certifikát. Ten nepochybne obsahoval informácie o drahom kameni a možno aj fotografiu vášho šperku. Pravdepodobne bol vytlačený na kvalitnom papieri, skrývajúcom ochranné prvky, ktoré sú vám dôverne známe z bankoviek, a niekde dolu sa nachádzal podpis odborníka, ktorý ručí za jeho obsah.
Takýto dokument v atmosfére klenotníctva plného na pohľad vzácných šperkov nepochybne budí dôveru. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, kto je v skutočnosti tou autoritou, ktorá certifikát vystavila? Preverili ste si, či má na to potrebné oprávnenie? A nezapochybovali ste ani na chvíľu, či údaje uvedené v certifikáte presne zodpovedajú drahokamu ktorý je vsadený vo vašom šperku?
Ak nie, je to chyba. V skutočnosti je to tá najčastejšia z chýb, ktorých sa klienti pri kúpe šperkov dopúšťajú. Správny certifikát je totiž prvým krokom k tomu, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a získali pravý a hodnotný klenot. Preto je práve údaj o vystaviteľovi najdôležitejším zo všetkých údajov, ktoré sa v certifikáte nachádzajú.
Riziká správneho posúdenia drahých kameňov
Pýtate sa, prečo je tomu tak? Na Slovensku neexistuje žiaden právny predpis, ktorý by komkoľvek bez ohľadu na príslušné vzdelanie či vybavenie zakazoval vystavovať akýkoľvek certifikát k diamantu či inému drahokamu. Certifikát tak môže vystaviť skutočne ktokoľvek a je preto na mieste otázka, akú vypovedajúcu hodnotu má potom vystavený certifikát.
Preto pri kúpe diamantového šperku požadujte vždy certifikát z gemologického laboratória s dobrou reputáciou, ktorá stojí na pevných základoch. V prípade laboratória sú to nepochybne odbornosť a špičkové vybavenie, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou profesionálneho renomé. Klasické gemologické vybavenie ako mikroskop, refraktometer či polariskop dnes už nestačí.
Gemológia 21. storočia je plnohodnotným vedným odborom, ktorý musí čeliť všetkým súčasným nástrahám vo svete drahokamov. Zďaleka tak už nejde len o odhaľovanie imitácií či napodobenín. Medzi posledné veľké výzvy patria nielen syntetické diamanty, ale najmä množstvo sofistikovaných úprav drahých kameňov, ktoré výrazne zlepšujú ich vizuálnu kvalitu, pričom však ich skutočná hodnota zostáva nezmenená.
Aj dobromyselný klenotník, ktorý si sám nedokáže overiť pravosť drahokamov, sa tak dnes môže veľmi ľahko stať obeťou podvodu, ktorý nevenomky posunie ďalej svojmu klientovi. Gemologické laboratória preto musia byť vybavené širokou škálou spektrometrov a ďalších špičkových zariadení, ktoré na svoju obsluhu vyžadujú odborné a špecializované vzdelanie.
Certifikačná autorita na Slovensku
Zastrešenie znaleckej činnosti na Slovensku je v kompetencii ministerstva spravodlivosti. Toto ministerstvo vedie zoznam oficiálnych znalcov a znaleckých organizácií, ktorý je verejne prístupný na internete. Slovenský Gemologický inštitút je momentálne jedinou znaleckou organizáciou zapísanou v zozname pre odvetie drahé kamene.
Tento inštitút sme spolu s otcom založili v roku 2002 a dnes pôsobí ako profesionálne združenie znalcov, ktoré spolupracuje s viacerými významnými odborníkmi z niekoľkých krajín. Ako teda vybrať ten správny certifikát pri kúpe šperku s diamantom? Nechať všetky diamanty podrobiť analýze v niektorom z popredných svetových laboratórií by nemalo žiaden zmysel.
Preto je dôležité rozdeliť certifikáty k diamantom, respektíve samotné diamanty do dvoch základných skupín. Je prirodzené, že najmenšie diamanty nemá zmysel analyzovať tak detailne a precízne, ako kamene s väčšou karátovou hmotnosťou. S ohľadom na náklady na podrobnú analýzu jediného diamantu v renomovanom nadnárodnom gemologickom laboratóriu, ktoré sa zväčša pohybujú v stovkách eur je logické, že nemá zmysel podrobiť takejto analýze každý kameň.
Obzvlášť v prípadoch, keď hodnota samotného diamantu výrazne neprevyšuje náklady na analýzu. Preto je bežné, že podrobný certifikát od popredných svetových gemologických laboratórií je súčasťou šperkov až od hmotnosti diamantov okolo štvrť karátu. To však neznamená, že menšie diamanty by sa mali predať bez certifikátu.
Certifikáty pri menších diamantoch
Aj pri menších diamantoch je pre klientov nevyhnutnou súčasťou šperku certifikát, ktorý je zdrojom základných informácií o použitých kameňoch. Je samozrejmé, že certifikáty k menším diamantom nemusia obsahovať rovnaké náležitosti, ako je tomu v prípade certifikátov k väčším a hodnotnejším kameňom. Avšak bez ohľadu na veľkosť je potrebné, aby certifikát obsahoval informáciu, že sa jedná o prírodný diamant. Teda nielen o diamant, ale výslovne diamant prírodného pôvodu.
Dnes totiž poznáme aj diamanty syntetické, ktoré boli vyrobené človekom v laboratórnych podmienkach a ktorých hodnota je násobne nižšia ako hodnota prírodných diamantov. V prípade, ak bol diamant podrobený akejkoľvek úprave, ktorá zlepšila jeho vizuálnu čistotu alebo farbu, je tiež nevýhnutné, aby certifikát obsahoval aj presnú informáciu o tom, akej konkrétnej úprave bol diamant podrobený.
Ďalej je potrebné, aby certifikát obsahoval informácie o hmotnosti diamantu a tvare výbrusu. Ideálne aj informácie o farbe a čistote. Pri veľmi malých kameňoch je tiež obvyklé, ak sa kritéria farby a čistoty uvádzajú ako rozpätie susediacich stupňov. Pri diamantoch v hmotnosti väčšej ako 0,30 karátu vám odporúčame, s ohľadom na všetky spomenuté skutočnosti, požadovať pri kúpe vždy aj certifikát renomovaného gemologického laboratória s nadnárodnou pôsobnosťou.
Gemologické laboratóriá, ktorým môžete veriť
Tých je však niekoľko, a zrejme ste už počuli o Gemological Institute of America, teda americkom gemologickom inštitúte, známom ako GIA, alebo o International Gemological Institute, znávom ako IGI, prípadne o belgickom Hoge Raad voor Diamant, známom pod skratkou HRD. Zaujíma vás, ktorý certifikát je ten správny?
Ak áno, pozrite si aj naše ďalšie video na tému certifikácie diamantov v nadnárodných gemologických laboratóriách a nezabudnite kliknúť na odber videí z nášho kanála.