VŠETKY

Užitočné informácie

Zistite viac o našich šperkoch a diamantoch. Nájdete tu aj podrobnosti o celoživotnej bezplatnej záruke a servise na naše šperky a ďalšie informácie.

EDUKATÍVNE VIDEÁ O DRAHÝCH KAMEŇOCH A ŠPERKOCH

Okrem výroby prekrásnych kúskov do dámskych šperkovníc je našou ambíciou prinášať základné informácie z oblasti klenotníckeho remesla a gemológie – vedy zaoberajúcej sa štúdiom drahých kameňov. Všetko, čo by ste o uvedenom mohli mať túžbu vedieť, sme prehľadne a komfortne zosumarizovali v krátkych, zrozumiteľných videách, vďaka ktorým preniknete do sveta Mikuš Diamonds spoločne s nami.

POZRIEŤ VIDEÁ
Edukatívne videá o drahých kameňoch a šperkoch.
Osádzanie diamantu do prsteňa z bieleho zlata.

DOŽIVOTNÁ ZÁRUKA A BEZPLATNÝ SERVIS ŠPERKOV

Aby ste mali radosť z našich šperkov čo najdlhšie, poskytujeme na ne celoživotný bezplatný servis. Naši klenotníci zabezpečujú pravidelnú profesionálnu starostlivosť, aby boli šperky vždy v stopercentnom stave. Vďaka 25 ročnej tradícii firmy a sieti kamenných predajní sa na našu doživotnú záruku a bezplatný servis môžete vždy spoľahnúť.

VIAC INFO

SPOZNAJTE VŠETKY

NAŠE DIAMANTY

Človek je tvor prirodzene prahnúci po nových informáciách a my veľmi dobre vieme, že obdivovatelia našich šperkov nie sú výnimkou. Ak vás preto zaujíma, aké sú základné parametre diamantov alebo faktory určovania ich hodnoty a zároveň vám záleží i na tom, aby ste mali informáciu o ich pôvode, ste na správnom mieste.

Všetky diamanty do našich šperkov vyberáme podľa najprísnejších medzinárodných kritérií priamo v najväčšom centre diamantového obchodu na svete, na diamantovej burze v Antverpách. Každý rok sa tu zobchoduje až 70% všetkých diamantov, vďaka čomu vám môžeme ponúknuť výber z toho najlepšieho, čo svetový trh s klenotmi ponúka. Veľký dôraz kladieme tiež na pôvod diamantu, preto v našej ponuke nenájdete žiadne tzv. krvavé diamanty, z predaja ktorých sa financujú vojnové konflikty v mnohých rozvojových krajinách.

Diamanty v našich šperkoch 1 Diamanty v našich šperkoch 2 Diamanty v našich šperkoch 3

Preco Diamant

Poznáte tú známu pravdu, ktorá hovorí o tom, že diamanty sú večné? Vidíte pred sebou nezabudnuteľnú Marilyn vo filme Páni majú radšej blondínky spievať text o tom, že najlepším priateľom ženy sú diamanty a nechávate sa ňou znovu a znovu očariť? My sa diamantmi a všetkým, čo sa ich týka, nechávame s radosťou a s vášňou k nim patriacou nadchýnať rovnako ako vy. Diamanty fascinujú ľudí už po stáročia, označujeme ich rôznymi prívlastkami - zázračné, výnimočné, jedinečné...a každý z týchto prívlastkov má v magickom svete diamantov svoje opodstatnenie. Nezáleží na tom, či sa na ne pozeráme očami spokojného zákazníka, odborníka gemológa alebo ekonóma, nakoniec vždy dospejeme k jednému spoločnému záveru: diamant je skutočným kráľom drahokamov, ktorý s vaším šperkom pretrvá naveky.

Diamanty vznikajú pod zemských povrchom v podmienkach vysokej teploty a tlaku. Ich ťažba je náročná a nákladná, no výnimočnými sa diamanty stávajú nielen pre túto skutočnosť, ale aj vďaka zázračným kombináciám ich zloženia, vzniku a štruktúry. Známe sú najmä vďaka svojej odolnosti voči poškriabaniu, zlomeniu a tiež zmenám teploty. Žiadny iný nerast okrem diamantu nemá tieto vlastnosti. V prípade, ak sa rozhodnete zaobstarať si šperk osadený pravým diamantom, dbajte na to, aby ste sa so svojím záujmom obrátili na profesionálov, ktorí vás uvedú do všetkých tajov určovania kvality tohto výnimočného drahokamu.

Ani pri disponovaní najpresnejšími informáciami o možnostiach určenia kvality diamantov však nezabúdajte, že to najvzácnejšie, čo môžete darovať najbližším, je váš čas a vaša pozornosť. Pokiaľ sa však rozhodnete obdarovať pre váš život dôležitých ľudí niečím, čo dokáže zhmotniť lásku, vernosť alebo vďačnosť, sú šperky osadené pravými diamantmi dokonalým symbolom všetkého vznešeného, čo by ste ich darovaním chceli vyjadriť.

My v Mikuš Diamonds sme tu preto, aby sme vám pomohli tento cieľ bez výhrad splniť.

Spomeňme si spoločne na hodiny prírodopisu v škole. Odtiaľto vieme (pokiaľ sme dávali dobrý pozor :)) , že diamant je jedinečný drahý kameň, ktorého zloženie tvorí jediný prvok - uhlík. Tento tvorí zvyčajne 99,95 % štruktúry diamantu, zvyšných 0,05 % sú stopové prvky, ktoré môžu v jednotlivých prípadoch ovplyvniť jeho farbu alebo tvar. Skúsme si porovnať zložením podobný iný nerast, grafit. S diamantom má spoločné to, že jeho zloženie tvorí rovnako uhlík. Ako je teda možné, že grafit je taký mäkký, že sa ním dá písať a oproti nemu diamant je taký tvrdý, že sa dá poškriabať len diamantom? Práve spôsob vzniku diamantu v zemi v extrémnych podmienkach a tiež jeho atomóve usporiadanie z neho robia najodolnejší drahý kameň.

Briliant je druh výbrusu - najčastejšie používaný a zároveň najdokonalejší, do ktorého brusiči tvarujú surové diamanty. Skúsme si tento najobľúbenejší druh výbrusu diamantov trochu viac priblížiť.

Štandardný kruhový briliantový výbrus je charakteristický trojuholníkovými alebo štvoruholníkovými fazetami, štandardne ich je 58. Hoci by sme vám radi poskytli romantickejšie vysvetlenie pre dokonalosť tohto výbrusu diamantu, ide o striktné matematické výpočty ideálneho počtu faziet k optimálnym uhlom sklonov medzi nimi. Laicky povedané sú fazety ako malé zrkadielka, odrážajúce svetlo zvnútra diamantu späť. Len správnym výbrusom vyťaží špičkový klenotník maximum z tejto ich vlastnosti. Je dobré vedieť aj o existencii single výbrusu, ktorý sa používa pri veľmi malých okrúhlych diamantoch, pri tomto type výbrusu je počet faziet 18.

Teraz už teda vieme, že hoci si pod pojmom diamant automaticky mnoho ľudí predstaví briliant, nie je toto prepojenie celkom presné. O iných, ako briliantových výbrusoch diamantov, si viac povieme v časti určenej tejto téme.

Diamant alebo briliant

Model briliantového výbrusu s popisom jeho základných častí

Určite si pri hlbšom záujme o oblasť diamantov položíte otázku, akým spôsobom je možné určiť ich hodnotu. Odborníci na diamanty využívajú na tento účel špeciálnu sústavu štyroch faktorov hodnoty, ktorými diamanty zatriedia a opíšu. Vďaka týmto faktorom hodnoty je možné následne diamanty medzi sebou porovnávať. Sú známe ako štyri „C“ - čistota (clarity), farba (color), výbrus (cut) a karátová hmotnosť (carat weight).

Zaujímavosťou je, že pokiaľ sa pozrieme do histórie, kedy v Indii pred viac ako 2 000 rokmi vznikol prvý systém klasifikácie diamantov, jeho základom boli vtedy len tri z uvedených štyroch faktorov - čistota, farba a karátová hmotnosť. Výbrus nebol dôležitý a to z jednoduchého dôvodu, nikto nevedel, ako diamant správne vybrúsiť. To, že sa časom výbrus zaradil medzi faktory hodnoty, môžeme charakterizovať ako veľké šťastie – práve správny výbrus môže vyniesť na svetlo to najlepšie z diamantu.

Pozrime sa teraz bližšie na jednotlivé faktory, aby sme si vedeli lepšie predstaviť ich úlohu v určovaní hodnoty diamantov.

Čistota je jedným zo štyroch kritérií („Štyri C“), ktoré opisujú a určujú hodnotu opracovaného diamantu. Podľa odbornej definície ide o relatívnu absenciu inklúzií a externých charakteristík v drahom kameni. Rozdiel medzi inklúziami a externými charakteristikami je v ich umiestnení. Inklúzie sa nachádzajú vo vnútri diamantu a externé charakteristiky sú obmedzené výlučne na jeho povrch. Inklúzie a externé charakteristiky súhrnne označujeme ako charakteristiky čistoty. Mnohé charakteristiky sa do diamantu dostávajú počas jeho vzniku, no vzniknúť môžu aj pri brúsení alebo vsádzaní do šperku či dokonca nosení. V súvislosti s čistotou diamantu je potrebné zdôrazniť, že zriedkavý výskyt a hodnota spolu úzko súvisia. Čím je niečoho menej, tým je to cennejšie. Diamanty, ktoré nemajú žiadne charakteristiky čistoty, sú zriedkavejšie – a teda i cennejšie – ako diamanty, ktoré ich majú hoci len zopár. I malá, zdanlivo bezvýznamná charakteristika čistoty môže v hodnote diamantu spôsobiť rozdiel tisícov eur. Naopak, existujú tiež veľmi zriedkavé a unikátne inklúzie (napríklad v tvare hviezdy), ktoré môžu hodnotu diamantu značne zvýšiť.

Charakteristiky čistoty nehovoria len o tom, aký je diamant zriedkavý a cenný. Tak, ako je extrémne nepravdepodobné, aby mali dvaja ľudia identické odtlačky prstov alebo aby boli dve snehové vločky totožné, rovnako nepravdepodobné je i to, aby mali dva diamanty rovnaké charakteristiky čistoty na tých istých miestach. Preto možno charakteristiky čistoty diamantu považovať i za akýsi unikátny identifikačný znak každého diamantu – ľudskou rečou povedané – za jeho jedinečnú DNA.

Po zohľadnení a posúdení všetkých vyššie uvedených faktorov sa diamant priradí k jednému z 11 stupňov čistoty. Podľa systému GIA (Gemological Institute of America) sú to tieto stupne:

FL - Flawless (čistý)  
IF - Internaly flawless (vnútorne čistý)  
VVS1 - Very very slightly included 1 (veľmi veľmi mierne inkludovaný 1)  
VVS2 - Very very slightly included 2 (veľmi veľmi mierne inkludovaný 2)  
VS1 - Very slightly included 1 (veľmi mierne inkludovaný 1)  
VS2 - Very slightly included 2 (veľmi mierne inkludovaný 2)  
SI1 - Slightly included 1 (mierne inkludovaný 1)  
SI2 - Slightly included 2 (mierne inkludovaný 2)  
I1 - Included 1 (inkludovaný 1)  
I2 - Included 2 (inkludovaný 2)  
I3 - Included 3 (inkludovaný 3)

Čistota diamantov

Diagramy ilustrujú charakteristiky čistoty nachádzajúce sa v jednotlivých kvalitatívnych stupňoch diamantu pozorované pri 10x zväčšení

Diamanty sa v prírode vyskytujú v rôznych farbách. Tie, ktoré sa farebnosťou nachádzajú v rozpätí od bezfarebných až po svetložlté, patria do základnej farebnej stupnice.

Dva diamanty s rovnakou čistotou, hmotnosťou a výbrusom môžu mať odlišnú hodnotu len pre rozdielnu farbu. V rozsahu základnej farebnej stupnice sú bezfarebné diamanty najzriedkavejšie a teda aj najcennejšie. I najmenší náznak farby môže spôsobiť dramatický rozdiel v hodnote diamantu. Základná farebná stupnica, ktorú v 50. rokoch minulého storočia vyvinul pán Richard T. Liddicoat v GIA (Gemological Institute of America), opisuje diamanty od stupňa D (bezfarebný) až po Z (svetložltý). Dnes je farebná škála GIA najpoužívanejším systémom klasifikácie farby diamantov na svete.

Farba diamantov

Tieto diamanty – klasifikované ako E, K a Z – predstavujú farby diamantov, ktoré sú v blízkosti začiatku, stredu a konca základnej stupnice farieb

Diamanty, ktoré sa nachádzajú mimo základnej farebnej stupnice, sa zvyknú označovať ako „fancy farebné diamanty“. Do tejto skupiny patria diamanty, ktoré sú žlté a majú viac farby ako stupeň Z zo základnej stupnice a tiež všetky diamanty, ktoré majú farbu inú ako žltú.

Na rozdiel od diamantov patriacich do základnej farebnej stupnice, pri „fancy farebných diamantoch“ platí, že s prehlbovaním farby ich hodnota narastá. V prírode sa diamanty vyskytujú takmer vo všetkých farbách, pričom červené, zelené, fialové a oranžové sú najzriedkavejšie, po nich nasledujú ružové a modré. Najrozšírenejšími farbami sú žltá a hnedá. Mnohé „fancy“ farby však nie sú sýte a čisté. Často sú zmiešané s inými farbami a potlačené šedivým alebo hnedastým nádychom.

Farba diamantov

Veľké „fancy“ diamanty s výraznou, živou farbou sú extrémne zriedkavé a veľmi cenné. Na dražbe aukčného domu Sotheby´s v Ženeve bol v novembri 2013 tento 59,6 karátový diamant ružovej farby predaný za neuveriteľných 76,3 milióna švajčiarskych frankov


 

Fluorescencia

Niektoré diamanty, ak sú vystavené ultrafialovému (UV) žiareniu, vyžarujú viditeľné svetlo, ktoré nazývame fluorescencia. Za vhodných podmienok vidieť fluorescenciu približne v jednej tretine klenotníckych diamantov. Najčastejšie sa fluorescencia vyskytuje v modrej, ale môže sa prejaviť i v bielej, žltej či oranžovej farbe.

Pri niektorých diamantoch patriacich k stupňom od J po Z na základnej farebnej stupnici môže fluorescencia na slnečnom svetle spôsobiť, že svetložltý diamant sa bude javiť bližšie k bezfarebným stupňom. Pôjde teda o pozitívny efekt vzhľadom k hodnote kameňa. No ak je fluorescencia pri temer bezfarebných diamantoch príliš silná, môže to spôsobiť ich zahmlený až matný vzhľad, čo naopak znižuje ich hodnotu.

Farba diamantov

Ukážky diamantov s rôznym stupňom fluorescencie. Rozdiely nie sú viditeľné pri normálnom osvetlení. Rozsah fluorescencie sa ukáže až pod dlhovlnným ultrafialovým svetlom.

V momente, keď svetelný lúč preniká z okolitého prostredia do diamantu, spomalí sa, zmení svoj smer a pri prechode cez diamant narazí na jeho vnútorné plôšky (fazety,) od ktorých sa postupne odráža, až kým napokon nevyjde z diamantu von. Určitá časť svetla, ktorá odchádza z diamantu, je jasné biele svetlo, ktoré zvyšuje jeho brilanciu. Iné lúče bieleho svetla sa rozkladajú na farbené záblesky, ktoré sa zvyčajne nazývajú oheň. Oheň je výsledkom optického efektu, ktorý sa označuje ako disperzia. Ide o rozklad bieleho svetla na celé farebné spektrum obsahujúce všetky farby dúhy od červenej cez oranžovú, žltú, zelenú a modrú až po fialovú.

Výbrus diamantov

V diamante s briliantovým výbrusom disperzia svetla vyvoláva nádherné záblesky dúhových farieb, nazývané oheň, ktoré možno pozorovať spolu so zábleskami bieleho svetla, označovanými ako brilancia.

Kombinácia brilancie a ohňa spolu s niektorými ďalšími parametrami určujú samotnú kvalitu výbrusu. Najmä s ohľadom na skutočnosť, že briliant (okrúhly briliantový výbrus) je najrozšírenejším a opticky najefektívnejším výbrusom diamantu, nielen GIA (Gemological Institute of America), ale aj ďalšie významné gemologické inštitúty vypracovali detailný postup jeho kvalitatívnej analýzy.

Systém GIA na klasifikáciu briliantového výbrusu obsahuje päť kvalitatívnych stupňov, ktoré sa uplatňujú pri analýze symetrie, lesku a celkovej kvality výbrusu. Každé z uvedených kritérií môže byť klasifikované niektorým z nasledujúcich stupňov:

Excellent - exceletný (EXC) 
Very Good - veľmi dobrý (VG) 
Good - dobrý (G) 
Fair - dostačujúci (F) 
Poor - slabý (P) 
 

Lesk

Leskom diamantu rozumieme celkovú úpravu povrchu jeho faziet. Vďaka svojej tvrdosti diamant môže získať a uchovať si najlepší lesk spomedzi všetkých drahých kameňov. Dobrý lesk je podstatným faktorom maximálnej brilancie a ohňa.

Symetria

Symetriou označujeme presnosť a vyváženosť výbrusu opracovaného diamantu. V symetrickom diamante sú brilancia a oheň pravidelne a rovnomerne rozložené.

Celková kvalita výbrusu

Celkovou kvalitou výbrusu rozumieme individuálne posúdenie takých zložiek, ako sú jednotlivé proporcie diamantu, jeho brilancia, oheň, lesk alebo symetria a tiež ich posúdenie vo vzájomnej interakcii. Z hľadiska významu ide o najdôležitejší faktor pri analýze kvality výbrusu.

Výbrus diamantov

Ukážky diamantov s briliantovým výbrusom. Z ľavej strany kvalitatívne stupne výbrusu: excelentný (excellent), veľmi dobrý (very good), dobrý (good), dostačujúci (fair) a slabý (poor).

Hmotnosť diamantov sa vyjadruje metrickou jednotkou, ktorú nazývame karát. V písomnej podobe sa obyčajne označuje skratkou „ct“. Jeden karát sa rovná 200 miligramom, teda 0,2 gramu. Karát je teda relatívne malá hmotnostná jednotka. Prevažná väčšina klenotníckych diamantov má hmotnosť menej ako 1 karát.

Väčšie je lepšie a stojí viac. Čo sa týka diamantov, často je to tak. Ak sú všetky ostatné faktory hodnoty rovnaké, 1,50-karátový diamant je oveľa cennejší ako 0,50-karátový. No ak porovnáme 0,50-karátový diamant farby D s čistotou FL a 1,50-karátový diamant farby P s čistotou I3, bude to naopak.

Ďalšou dôležitou skutočnosťou je súvis vonkajších rozmerov diamantu s jeho hmotnosťou. Vzhľadom na špecifické požiadavky kladené na proporcie briliantového výbrusu je možné na základe zistených rozmerov s veľkou presnosťou určiť hmotnosť konkrétneho diamantu.

Karátová hmotnosť diamantov

Približné rozmery diamantov (priemer pri pohľade zhora) s briliantovým výbrusom s rôznou hmotnosťou (od 0,05 do 7,00ct) 

1. rad: 0,05ct -> 2,30mm; 0,10ct -> 3,00mm; 0,15ct -> 3,40mm; 0,20ct -> 3,75mm; 0,25ct -> 4,00mm; 0,50ct -> 5,00mm; 0,75ct -> 5,80mm; 1,00ct -> 6,50mm; 1,25ct -> 6,90mm; 
2. rad: 1,50ct -> 7,30mm; 1,75ct -> 7,70mm; 2,00ct -> 8,10mm; 2,50ct -> 8,70mm; 3,00ct -> 9,20mm; 4,00ct -> 10,10mm; 5,00ct -> 10,90mm; 7,00ct -> 12,20mm.

CERTIFIKÁCIA NAŠICH DIAMANTOV A DRAHOKAMOV

Dôvera a spoľahlivosť sú základnými piliermi nášho prístupu. Všetky diamanty s hmotnosťou nad 0,30ct sú v našich šperkoch dodávané spolu s certifikátom vystaveným akceptovaným gemologickým laboratóriom a sú chránené laserovým nápisom s číslom tohto certifikátu. Vďaka týmto prvkom a pomocou špeciálnych prístrojov vám v každom klenotníctve Mikuš Diamonds radi predvedieme, že konkrétny certifikát skutočne patrí k vášmu diamantu.

Práca s lupou.
Výstupná kontrola povrchovej úpravy šperku pri leštení.

STAROSTLIVOSŤ O ŠPERKY

V Mikuš Diamonds chceme, aby váš šperk bol po čo najdlhšiu dobu vašou hrdou ozdobou. Aby tomu tak bolo, je potrebné sa oň adekvátne starať a dodržiavať niekoľko rád. Všetky sú uvedené v Záručnom liste, takže pokiaľ sebe alebo niekomu blízkemu šperkom vyrobeným pod našou značkou urobíte radosť, odporúčame zoznámiť sa s nimi a postarať sa o ich dodržiavanie. Aj vďaka tomu a tiež vďaka nášmu benefitu v podobe Celoživotného bezplatného servisu sa budete môcť tešiť z krásy vášho šperku celý život.

ŠPECIÁLNE

ROZTOKY NA ČISTENIE ŠPERKOV

Komplexná starostlivosť o šperk nespočíva iba v našom nadštandardnom profesionálnom servise šperkov, ktorý odporúčame absolvovať aspoň raz za tri roky. Bežné nečistoty, ktoré sa na šperku zachytia pri nosení, je optimálne vyčistiť aj v pohodlí domova – a to za použitia špeciálnych roztokov, ktoré ponúkame vo všetkých šiestich predajniach Mikuš Diamonds.

DARČEKOVÉ POUKAZY MIKUŠ DIAMONDS

S darčekovým poukazom Mikuš Diamonds v hodnote 100, 200, 300, 500, 1 000, 2 000, 3 000 alebo 5 000 eur budete mať istotu, že váš darček splní všetky predstavy. Obdarovaná si z našej ponuky vyberie akýkoľvek tovar v uvedenej hodnote a sama sa rozhodne, či pôjde o prsteň, náramok alebo náhrdelník. Vy nebudete musieť riešiť zložité otázky, aká je preferovaná farba kovu obdarovanej osoby, či má ísť o šperk osadený diamantom, perlou alebo zafírom a či sa vôbec trafíte do jej vkusu. Darčekový poukaz je ideálnou odpoveďou na všetky uvedené, častokrát zložité otázky.

LUXUSNÉ

DARČEKOVÉ BALENIE

Luxusne zabalené krabičky ponúkame v klasickej verzii, prirodzene vo farebnej filozofii nášho rodinného klenotníctva, ako aj so špeciálnym efektom – romantickým svetielkom vo vnútri, ktoré dokonalým spôsobom umocňuje dojem z darovaného klenotu. Ak veríte, že láska sa skrýva v detailoch, veríme, že oceníte aj spôsob, akým balíme jedinečný moment prekvapenia našich ručne robených skvostov.

Darčekové balenie pre eshop objednávku.

Používame len kvalitné materiály

Podsvietená krabička na zásnubné prstene.

LUXUSNÁ PODSVIETENÁ KRABIČKA

Ručne vyrábaná krabička na obrúčky.

RUČNE VYRÁBANÉ KRABIČKY NA OBRÚČKY

Gravírovací stroj - gravírovanie dátumu.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY (FAQ)

Vieme, že pri prezeraní si galérie našich šperkov alebo návšteve niektorého z našich klenotníctiev vám v hlave môže zarezonovať niekoľko otáznikov, ktorých zodpovedanie sme pre vás zhrnuli v tejto sekcii najčastejšie kladených dopytov. Ak v nej však odpoveď práve na ten váš nenájdete, neváhajte sa na nás obrátiť iným spôsobom, všetko vám radi zodpovieme či už fyzicky, telefonicky alebo online.

FAQ

SLOVNÍK POJMOV

Je množstvo pojmov, známych aj menej povedomých, prepojených alebo úzko súvisiacich so šperkárskym odvetvím, ktoré je našou doménou. V Slovníku pojmov nájdete tie najčastejšie vyhľadávané a používané a budete mať tak možnosť rozšíriť si svoje obzory v tematike nášmu srdcu najbližšej. Pokiaľ vás zaujíma vysvetlenie k pojmom, ktoré tu nie sú momentálne uvedené, budeme radi, ak nám ich napíšete a my ich následne do Slovníka zaradíme. Veď predsa vzdelaná myseľ má vždy viac otázok ako odpovedí.

SLOVNÍK
Analýza diamantu.