Edukatívne videá

14. NÁKUP ŠPERKOV ZO ZAHRANIČIA

Nákup šperkov zo zahraničia

Kúpili ste si šperk v zahraničnom eshope, odoslali ste ho na úpravu veľkosti a colnica Vám ho pri návrate odmietla vydať kým nezaplatíte DPH? Tú DPH, ktorú ste už predsa raz zaplatili pri jeho kúpe! Stalo sa vám niečo podobné? Ak áno, pozrite si toto video o nákupe šperkov zo zahraničia a dozviete sa aj mnoho ďalších užitočných rád a zaujímavostí!

Aj keď musím priznať, že my, slovenskí klenotníci to nepočúvame veľmi radi, nemôžeme sa tváriť, že mnohí z vás si netúžia občas priniesť z dovolenky krásny suvenír, neraz aj v podobe šperku. Zároveň je dnes čoraz častejším aj takýto nákup v online obchodoch, cez internet. Rozhodli sme sa preto nebojovať s týmto fenoménom doby, ale naopak, poskytnúť vám niekoľko praktických rád, ktoré vám môžu pomôcť predísť bolestivej skúsenosti. Niekto vraví, karma je zdarma. My veríme, že dobré sa vráti.

Na čo je teda dôležité pri kúpe šperku v cudzine nezabudnúť?

Pamätajte, že najdôležitejším momentom pri kúpe šperku je výber spoľahlivého klenotníka. Nie nadarmo sa hovorí, že drahý kameň musí byť nielen krásny, ale aj vzácny. Krásu dokážete často zhodnotiť aj subjektívne, no objektívne hodnotenie vzácnosti – teda pravosti a výnimočnosti drahokamov – je už pomerne zložitý proces. Obzvlášť dnes, keď klenotnícky svet čelí nástrahám sofistikovaných úprav drahých kameňov, ktoré maskujú ich skutočnú kvalitu, alebo lepšie povedané nekvalitu, a falošne tak zvyšujú ich hodnotu o stovky a často aj tisíce eur. Preto pri kúpe šperku vždy požadujte aj certifikát z renomovaného gemologického laboratória a nenechajte sa odbiť len certifikátom, ktorý si vystavil sám klenotník! Je totiž dosť možné, že klenotníka – podvodníka, na opačnom konci sveta, už o rok  nenájdete.

Nákup šperku mimo EÚ

V prípade, ak šperk kupujete z tretích krajín, teda z krajín mimo Európskej únie, kam dnes, mimochodom, patrí aj Veľká Británia, je potrebné uvedomiť si, že pri jeho dovoze zaplatíte vždy aj DPH.

Vedzte tiež, že máloktorý zodpovedný klenotník na seba prevezme riziko spojené s opravou či úpravou šperku osadeného drahokamom, ktorý sám nevyrobil. Dôvod je pomerne jednoduchý. Kamene v šperkoch môžu byť dnes podrobené rôznym úpravám, z ktorých mnohé sú nestabilné a predstavujú veľké riziko poškodenia kameňa pri jeho zahriatí alebo aj len dôkladnom čistení. Žiaden rozumný klenotník tak nechce podstúpiť riziko, že od vás prevezme šperk s nádherným kameňom a bez vlastného zavinenia vám bude musieť vrátiť vizuálny brak. A s ním aj peniaze.

Nezabudnite na servis

Pamätajte tiež, že každý jeden šperk bude potrebovať z času na čas odborný servis. Dokonca aj taký, ktorý v podstate nenosíte. Napríklad len málokto si zachová rovnakú veľkosť prsta po celý život, nehovoriac už o tom, že pri takom zásnubnom prsteni dochádza aj k samotnej zmene prsta, na ktorom sa nosí, keď prídu na rad obrúčky. Ak ste si vybrali seriózneho klenotníka, ktorý vám ponúka v cene šperku aj jeho bezplatný servis, vyzerá to, že o starosti s údržbou je postarané. Treba si však uvedomiť, že šperk musíte pred samotným servisom klenotníkovi nejako doručiť. Keď sa začnete zaoberať touto otázkou, tak zistíte, že akákoľvek cenovo dostupná prepravná služba má šperky a mnohé iné cennosti vo výlukách z poistenia. Často tak iná možnosť, ako odoslať šperk na vlastné riziko, ani nezostáva. Aj tu sa však, v závislosti od krajiny určenia, bavíme o nákladoch vo vyšších desiatkach až stovkách eur. V prípade, ak si doplnkové poistenie vybavíte, môžeme s istotou hovoriť o stovkách eur za jedinú takúto zásielku. Nemožno však zabúdať, že šperk je potrebné tiež dostať späť.

Pozor na povinnosť opakovanej platby DPH

Ak budete chcieť šperk poslať do zahraničia, jeho predajcovi mimo Európskej únie, napríklad na úpravu veľkosti, narazíte okrem starostí s prepravou a jej poistením na ešte jednu pomerne komplikovanú prekážku. Ak by ste totiž šperk odoslali len tak, pri jeho vrátení na Slovensko by vás nepochybne zaskočila opätovná povinnosť uhradiť daň z pridanej hodnoty. Áno, počujete správne. Z pohľadu colných predpisov sa totiž jedná o nový dovoz tovaru. Dá sa tomu, samozrejme, predísť. No v takomto prípade musíte už pri vývoze šperku osloviť špedičnú agentúru, ktorá má skúsenosti s preclením tovaru v režime takzvaného pasívneho zušľachťovacieho styku. Ten vám zabezpečí, že colnica bude pri návrate vášho šperku vedieť, že sa jedná o šperk, ktorý ste do zahraničia odoslali na úpravu, a tak nebudete musieť z jeho hodnoty opätovne platiť DPH. Nemusím však spomínať, že takéto preclenie nie je úplne najlacnejší špás. Celý proces si môžete samozrejme zabezpečiť aj vo vlastnej réžii, no kto to raz skúsil, zväčša to už nechcel opakovať.

A preto v prípade, ak porovnávate cenu šperku, pamätajte vždy aj na všetky náklady súvisiace so spomenutými informáciami. A nezabudnite, že nie všetko, čo je v slovenskom jazyku, je v skutočnosti aj slovenským eshopom!

Čo spomenúť na záver?

A ešte jedna dobrá rada na záver. Keď otvárate akúkoľvek zásielku s hodnotným tovarom, je vhodné si z celého procesu otvorenia vyhotoviť nepretržitý videozáznam pre prípad, že by vznikli pochybnosti o tom, čo vám v zásielke prišlo a či nebol šperk náhodou počas prepravy poškodený. V opačnom prípade by sa vám totiž veľmi ťažko preukazovalo, že k prípadnému poškodeniu nedošlo až po jeho prevzatí.