Edukatívne videá

2. ČO JE TO GEMOLÓGIA?

ČO JE TO GEMOLÓGIA?

Ahojte, volám sa Martin Mikuš. Pôsobím ako gemológ alebo inak povedané znalec v oblasti drahých kameňov. V dnešnom videu vám prezradím, čo to gemológia vlastne je.

Ako iste mnohí z vás tušíte, gemológia je veda, ktorá sa zaoberá štúdiom drahých kameňov. Je to teda prírodná veda, konkrétne odnož mineralógie, ktorej úlohou je predovšetkým identifikácia jednotlivých drahých kameňov a ich následná kvalitatívna analýza. Cieľom týchto procesov je triedenie drahých kameňov ako podklad pre stanovenie ich hodnoty.

Z histórie gemológie

Gemológia je pomerne mladou vedou, ktorá vznikla aplikovaním poznatkov mineralógie do oblasti drahých kameňov. Často sa preto označuje ako aplikovaná mineralógia. Od mineralógie ju však odlišuje nielen špecifický predmet skúmania, ale aj dôvody jej vzniku. Väčšina vedných odborov totiž vznikala v dávnej minulosti ako dôsledok túžby po poznaní, no gemológia vznikla na odlišných základoch. Jej pôvod je skôr ekonomický. Pre lepšie pochopenie týchto súvislostí je dôležité porozumieť okolnostiam, za ktorých sa začal vyvíjať tento vedný odbor. Bolo to niekedy na prelome 19. a 20. storočia, kedy došlo k objaveniu prvých významných ložísk diamantov v Južnej Afrike.

Tie navždy zmenili tvár nielen obchodu s drahými kameňmi, ale aj celý klenotnícky priemysel. Spolu s narastajúcou produkciou diamantu sa začala formovať aj potreba ich systémového triedenia a hodnotenia. Diamanty jednoducho nie sú všetky rovnaké, nie sú rovnako veľké, ani rovnako atraktívne. Sú to kamene rôznych kvalít, ktoré bolo potrebné začať systematicky triediť.

Na optických vlastnostiach kameňov záleží

Klenotníci totiž veľmi rýchlo vypredali žiarivé, bezfarebné a dokonale číre diamanty, no kamene s hnedým nádychom či voľným okom viditeľnými inklúziami, alebo zjednodušene povedané vnútornými chybami, zostávali na pultoch stáť. Potrebu vzniku nových pravidiel si v týchto podmienkach uvedomil už v podstate každý, a preto v roku 1908 Národná asociácia klenotníkov Veľkej Británie založila za týmto účelom Gemologický výbor.

Tento výbor sa postupne pretvoril na The Gemmological Association of Great Britain, dnes inštitúciu známu ako Gem-A. Prvým americkým absolventom gemologických štúdií na pôde tejto asociácie sa v roku 1929 stal Robert Shipley, ktorý v roku 1931 založil Gemological Institute of America, známy ako Gia, ktorý je v súčasnosti najprestížnejším gemologickým inštitútom sveta.

Ekomonika je hnacím motorom gemológie

Gemológia je teda vedou, ktorá bola vybudovaná na ekonomickom základe. Bol to práve rozvoj diamantového trhu, ktorý v tomto smere udával a dodnes udáva trend, a ktorým aj všetky ostatné drahokamy vďačia za vznik svojich vlastných hodnotiacich kritérií. Asi najlepším zdôvodnením existencie gemológie ako vedného odboru je celkový obrat tohto odvetvia, ktorý každoročne presiahne sumu 20 miliárd amerických dolárov. Zaujímavosťou je, že táto suma zodpovedá množstvu každoročne vyťaženej diamantovej suroviny v objeme približne 150 miliónov karátov, ktoré by sa dali uložiť do maličkej miestnosti o pôdoryse približne štyri metre štvorcové, s výškou stropu dva a pol metra.

A čo vy? Je aj podľa vás diamant kráľom drahých kameňov, a tým pádom aj celej gemológie? Alebo máte iného favorita? Napíšte nám do komentárov a nezabudnite dať subscribe na odber nášho kanála. Teším sa na vás pri niektorom z ďalších videí.