Edukatívne videá

3. SYNTETICKÉ VS PRÍRODNÉ DRAHÉ KAMENE

SYNTETICKÉ VS PRÍRODNÉ DRAHÉ KAMENE

Ahojte, volám sa Martin Mikuš, pôsobím ako znalec v oblasti drahých kameňov a v dnešnom videu vysvetlím, aký je rozdiel medzi prírodným drahým kameňom a kameňom syntetickým.

Zrejme sa každý z nás už niekedy stretol s označením falošný drahokam. A práve syntetické drahé kamene bývajú často nesprávne označované ako falošné. No syntetický kameň nie je falošný. Jedná sa o skutočný drahý kameň, ktorý však nevznikol v prírode ako výsledok prirodzených procesov pod zemským povrchom, ale bol vyrobený ľudskou činnosťou.

Základné rozdiely medzi syntetickými a prírodnými drahými kameňmi

Rovnako nesprávne by bolo delenie drahých kameňov na dobré či zlé, syntetické kamene nie sú zlé. Zlé či falošné kamene skutočne poznáme, vznikajú však úmyselnou zámenou syntetických, teda tých, ktoré sú oveľa lacnejšie, za prírodné, pričom sa cielene zatajuje ich laboratórny pôvod. Tento podvod sa zväčša realizuje za účelom nekalého navýšenia ceny a umelého nadhodnotenia syntetických kameňov.

Je to teda podobné, ako keby niekto za prírodný diamant označil napríklad obyčajné sklo. Pri syntetických kameňoch je však riziko o to väčšie, že ich od pravých dokáže odlíšiť iba geologické laboratórium. Nielen vzhľad, ale aj chemické zloženie a fyzikálne vlastnosti syntetických kameňov sú veľmi podobné vlastnostiam ich prírodných náprotivkov.

Rozdiely medzi prírodnými a syntetickými drahými kameňmi však predsa len existujú. Sú teda navzájom rozlíšiteľné a nemožno ich navzájom zamieňať. Práve tieto malé rozdiely v ich chemickej štruktúre a fyzikálnych vlastnostiach vytvárajú základ pre ich vzájomné rozlíšenie. Ak by sme ako príklad použili diamant, tak na základe poznatkov súčasnej vedy vieme, že prvé diamanty v prírodných podmienkach vznikali v období približne pred 3300 miliónmi rokov.

V úvodných etapách vzniku našej planéty, v hĺbkach okolo 120 až 200 kilometrov pod zemským povrchom, v zónach s teplotou v rozmedzí od 1200 do 1500 stupňov a tlakom v rozmedzí od 4,5 do 6 megapascalov: teda najmä v oblasti aktívnych vulkánov. Dôležitým aspektom tohto procesu bolo, že prírodné diamanty boli týmto podmienkam vystavené po veľmi dlhú dobu.

Je diamant naozaj čistý uhlík? 

Na základe súčasného poznania predpokladáme, že sa jednalo až o obdobie niekoľkých miliónov rokov. V dôsledku tohto dlhodobého a veľmi pomalého procesu došlo pri vzniku prírodných diamantov k špecifickému usporiadaniu atómov chemických prvkov. Napriek všeobecne zaužívanej predstave, že diamant je čistý uhlík, to tak v skutočnosti nie je.

Obsahuje totiž v stopových množstvách aj atómy dusíka a niekedy aj bóru či uhlíka. Práve tieto chemické prvky, ale predovšetkým ich špecifické usporiadanie, bývajú často kľúčom k rozlíšeniu prírodných diamantov od syntetických. Je dôležité vedieť, že cena syntetických kameňov predstavuje len malý zlomok z ceny ich prírodných náprotivkov.

Hodnota syntetických kameňov nebude rásť

Ešte dôležitejšie je však vedieť, že potenciál uchovania hodnoty je pri syntetických kameňoch takmer nulový. Pri každom syntetickom kameni totiž platí, že s postupom času a rozvojom technológií sa aj produkcia týchto kameňov stáva lacnejšou a dostupnejšou. Ich cena bude časom nevyhnutne klesať. Dnes veľmi často dostávame otázku, akú hodnotu majú syntetické diamanty.

Odpoveďou na túto otázku by mohol byť príklad syntetického rubínu, ktorý bol prvýkrát vyrobený už v roku 1902 a jeho cena bola vtedy dokonca vyššia ako cena porovnateľného prírodného kameňa. Dnes, po sto dvadsiatich rokoch, už ani ten najkvalitnejší a najväčší syntetický rubín nestojí viac než pár eur. A čo si myslíte vy?

Majú syntetické kamene budúcnosť vo svete drahokamov? Dajte nám vedieť do komentárov a ak sa vám toto video páčilo, stlačte subscribe, aby ste nezmeškali ďalšie videá a zaujímavosti zo sveta drahokamov.