Edukatívne videá

4. DIAMANT, ALEBO BRILIANT?

DIAMANT, ALEBO BRILIANT?

Ahojte, volám sa Martin Mikuš, pôsobím ako znalec v oblasti drahých kameňov a v dnešnom videu vysvetlím, aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom, a aké ďalšie výbrusy drahých kameňov ešte poznáme.

Pojmy diamant a briliant sa navzájom veľmi často nesprávne zamieňajú. Ich význam totiž nie je identický. Diamant je minerál – najtvrdší nerast, ktorý sa radí medzi najvzácnejšie drahé kamene. Jeho chemické zloženie je takmer čistý uhlík a v surovom stave má často nepravidelný tvar, matný povrch a na prvý pohľad by vás zrejme ničím zaujímavým neupútal.  Do podoby atraktívneho drahokamu, v akej ho bežne poznáme, sa upravuje až následným brúsením a leštením. Briliant, celým názvom okrúhly briliantový výbrus, je najčastejšie používaným a zároveň opticky najefektívnejším tvarom výbrusu pre diamant. Tento výbrus má spolu 58 takzvaných faziet alebo inak povedané plôšok.

Briliant v diamantoch i vo farebných drahých kameňoch

Pokiaľ sa pojem briliant používa na označenie drahého kameňa bez ďalších prívlastkov, malo by sa vždy jednať o diamant vybrúsený do tvaru okrúhleho briliantu. Podľa pravidiel prijatých svetovou klenotníckou konfederáciou nie je prípustné používať označenie briliant bez ďalších prívlastkov na akýkoľvek iný drahý kameň než diamant vybrúsený práve do tohto tvaru.

Do tvaru briliantu sa však často brúsia aj ďalšie drahé kamene, napríklad zafír alebo smaragd. V takom prípade je však potrebné, aby bol tento drahý kameň označený vždy názvom minerálu spolu s označením výbrusu, teda ako zafír alebo smaragd s diamantovým výbrusom. Optická efektivita, vďaka ktorej sa stal briliant najznámejším spomedzi všetkých výbrusov ale nie je pri všetkých drahých kameňoch rovnaká. Briliant je totiž výbrusom na mieru, výbrusom doslova ušitým na mieru optickým vlastnostiam diamantu s jasným zámerom – jednak vrátiť späť do oka pozorovateľa čo najväčšiu časť svetla, ktoré vnikne do vnútra diamantu a zároveň zabezpečiť, aby sa toto svetlo nielen vrátilo, ale aj rozložilo na jednotlivé farby spektra.

Prečo je briliantový výbrus najobľúbenejší?

Ak je briliant naozaj dokonale vybrúsený, naše oko pozoruje v kameni nielen záblesky bieleho svetla, ktoré nazývame brilancia, ale aj všetky jednotlivé farby svetelného spektra, ktoré označujeme ako oheň.  Moderný okrúhly briliant, tak ako ho poznáme dnes, má svoj základ v matematickej štúdii, ktorú v roku 1919 vypracoval otec moderného briliantového výbrusu, belgický brúsič diamantov Marcel Tolkowsky. Vo svojej štúdii dospel k záveru, že konkrétne hodnoty jednotlivých proporcií diamantu vyprodukujú najviac ohňa aj najlepšiu brilanciu.

Aj keď jeho zistenia neboli úplne konečnou odpoveďou, ovplyvnili brúsenie diamantov na celé desaťročia. Nie náhodou sa stal briliant základom pre množstvo ďalších tvarov, ktoré sú z neho odvodené. Evolúcia briliantového výbrusu začala už prvým zdokumentovaným výbrusom niekedy v 14. storočí. Tento jednoducho kopíroval tvar 8-stenu ako základného kryštálografického útvaru diamantu.

Ďalšie typy výbrusov diamantov

Z tohto výbrusu sa postupom času a v niekoľkých etapách vyvíjal moderný briliant až do podoby, v akej ho poznáme dnes.  Popri okrúhlom briliante sa diamanty v súčasnosti upravujú aj do iných tvarov. Medzi najčastejšie z nich patria ovál, slza, srdce, princess, markíza, smaragdový výbrus a cusion. Aj napriek svojej nespornej kráse sú však tieto typy výbrusov oveľa zriedkavejšie, a to predovšetkým s ohľadom na ich nižšiu optickú efektivitu, než akú poskytuje práve okrúhly briliant.  A ktorý diamantový výbrus je váš najobľúbenejší? Dajte nám vedieť do komentárov a nezabudnite kliknúť na subscribe nášho kanála a ja sa budem tešiť na ďalšie videá plné zaujímavosti zo sveta drahokamov.