Edukatívne videá

6. FARBA DIAMANTU

FARBA DIAMANTU

Ahojte, volám sa Martin Mikuš, pôsobím ako znalec v oblasti drahých kameňov a v dnešnom videu vysvetlím, prečo aj nepatrné rozdiely vo farbe diamantov môžu spôsobiť dramatické rozdiely v ich cene. Poradím vám aj to, aká je ideálna farba diamantu pri kúpe šperku.

Budeme teda hovoriť o jednom zo základných parametrov diamantu, ktorým je jeho farba. Najrozšírenejšia dnes používaná stupnica na určovanie farby diamantov bola vyvinutá ešte v 50. rokoch minulého storočia Americkým gemologickým inštitútom známym ako GIA. Táto stupnica opisuje diamanty od tých úplne bezfarebných, označovaných písmenom D, až po diamanty svetložlté alebo svetlohnedé, ktoré sú označované písmenom Z. Všetky ostatné diamanty, ktoré z pohľadu farby nepatria do tejto tzv. základnej stupnice, nazývame ako fancy farebné diamanty. Ich celkový podiel v klenotníckom odvetví je však z hľadiska ich množstva nepatrný, a až na na výnimky, medzi ktoré patria čierne a hnedé diamanty, dosahujú tieto kamene pre svoj extrémne ojedinelý výskyt a veľmi atraktívny vzhľad naozaj astronomické ceny.

Bezfarebné až takmer bezfarebné diamanty

V tomto videu sa preto budeme venovať tým najrozšírenejším, teda bezfarebným až takmer bezfarebným diamantom. Porovnanie farby diamantov by malo prebiehať v profesionálnom prostredí, ktoré je na to určené, ideálne v gemologickom laboratóriu. Aby bol stupeň farby určený presne, musí jej analýza prebiehať vždy v rovnakých podmienkach. V gemologických laboratoriách je preto zaužívaným štandardom svetelný zdroj farebnej teploty 6500 Kelvinov, neutrálne farebné prostredie a tiež porovnávacia vzorová sada, takzvaná Master Stone Set, ktorá obsahuje presne určené hraničné diamanty všetkých 23 farebných stupňov. Konkrétne stupne, označené písmenami anglickej abecedy od D po Z, nepredstavujú jednotlivé farby alebo farebné odtiene – ich úlohou je vyjadriť intenzitu alebo silu farby. Pre väčšinu ľudí je extrémne náročné, až takmer nemožné posúdiť rozdiel vo farbe dvoch diamantov  susediacich stupňov, ak sú osadené v šperku. Rozdiel ich ceny je však významný. Laik teda tento rozdiel okom nespozná, naša peňaženka však áno.

Preto platí, že diamanty klasifikované v stupňoch farby G alebo H osadené v šperku sa stále javia ako bezfarebné. Táto skutočnosť je okrem iného aj jedným z dôvodov, prečo väčšina gemologických laboratórií neklasifikuje farbu už osadených kameňov. Ťažkosti pri jej určovaní, okrem toho, že diamant už nie je možné pozorovať zo všetkých strán, spôsobuje aj samotný kov, ktorý môže zdanlivú farbu značne ovplyvniť. Tento poznatok je obzvlášť dôležitý, ak sa rozhodnete pre kúpu diamantového šperku. Práve voľbou kameňa vo farebnom stupni G alebo H môžete totiž získať veľmi pekný, vizuálne takmer bezfarebný diamant, avšak za cenu oveľa nižšiu, než by stál porovnateľný kameň s lepším stupňom farby. 

Kov a jeho vplyv na farbu diamantu

Ako už bolo spomenuté, tak dôležitým faktorom, ktorý ovplyňuje zdanlivú farbu diamantu je aj farba kovu, v ktorom je diamant osadený. Napríklad žlté alebo ružové zlato spôsobujú, že jemné žlté alebo hnedé sfarbenie diamantu sú menej viditeľné, kým biely kov naopak dáva farbe v žltom či hnedom kameni viacej vyniknúť. Aj preto sú diamanty vo farbách stupňov I, J alebo K vhodnou voľbou, ak hľadáte cenovo dostupný, atraktívny kameň do šperku zo žltého či ružového zlata. Približne od stupňov L alebo M už dokážete intenzitu farby spozorovať pomerne ľahko. Platí teda, že farba diamantu je zreteľná tým viac, čím bližšie sa nachádza k stupňu označenému písmenom Z. 

Aj výbrus zohráva svoju úlohu

Pri výbere správnej farby diamantu zohráva dôležitú úlohu aj jeho výbrus. Precízne vybrúsený okrúhlý briliant dokáže totiž diamantu poskytnuť takú výraznú brilanciu, teda množstvo odleskov svetla, ktorá prekryje aj inak pozorovateľný farebný nádych. S klesajúcou kvalitou výbrusu sa táto výhoda briliantu čiastočne stráca, preto sú spoľahlivou voľbou diamanty s excelentným alebo veľmi dobrým výbrusom. 

Fluorescencia

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý môže ovplyvniť zdanlivú farbu diamantu je jeho fluorescencia. Jedná sa optický efekt, ktorý môžeme pozorovať pri niektorých diamantoch a ktorého príčinou sú mikroskopické častice vyžarujúce viditeľné svetlo pri vystavení ultrafialovému žiareniu. Predovšetkým pri bezfarebných diamantoch v stupňoch D a F môže veľmi silná fluorescencia spôsobiť matný vzhľad kameňov a oslabenie ich jasu. Naopak, pri diamantoch s výraznejšou intenzitou farby, približne od stupňa označeného písmenom J, bývá silná modrá fluorescencia príčinou zlepšenia ich zdanlivej farby. Totiž, modrá farba, ktorú kameň v dôsledku fluorescencie vyžaruje, zjemňuje inak viditeľný žltý nádych. V zásade však platí, že diamantov s miernou či strednou fluorescenciou sa netreba vôbec obávať. Práve naopak. Tieto kamene často predstavujú výbornú voľbu za rozumnú cenu.

Tip na záver

Na záver ešte jedna praktická rada pre všetkých, ktorí si chcú byť naozaj istí, že ich diamant neprehrá prípadný súboj farieb. A to ani v prípade, ak si snúbenica zaumieni detailne porovnať svoj diamant s kameňom svojej kamarátky. Ak nemáte neobmezený rozpočet, pokojne zvoľte farbu F, a pri diamantoch s priemerom menším ako 6 mm, čo je približne 1 karát, bude úplne postačujúcou aj farba v stupni G alebo H.

A čo vy? Akú farbu diamantu by ste zvolili? Dajte nám vedieť do komentárov a nezabudnite kliknúť na odber videí z nášho kanála. A ak vás téma farby diamantov zaujala, teším sa s vami aj na ďalšie videá v tomto duchu.