Výber Top zásnubných prsteňov
Ktorý model zásnubného prsteňa kraľoval v roku 2022 v našom klenotníctve? Prinášame Vám rebríček TOP 10 snubákov za uplynulý rok.
Vyrábame pre vás luxusné šperky už 25 rokov.
BLOG
V 19. storočí sa city a vzťahy zvykli vyznávať jazykom kvetov, no dnes si „kódované správy“ už môžeme dovoliť vysielať i jazykom vzácnych kameňov. Napríklad šperky s modrým topásom symbolizujú lásku a vernosť. O modrých kameňoch sa zvykne vravieť, že svojou farbou umocňujú sviatočnú náladu zimy a nádherne korešpondujú s jej bielym trblietaním. Aj preto je mesiacu december zasvätený modrý topás, ktorý jasnou blankytnou farbou príjemne súzvučí s jeho atmosférou.
Drahokamový prsteň Fellows z bieleho zlata
Predstavujeme vám Prsteň Fellows. Na výrobu sme použili prírodné materiály: biele zlato, topás, iolit.
Pozrieť šperkPragmatický vedecký jazyk uvádza, že topás je kremičitan hliníka s fluórom. Spomedzi drahých kameňov je výnimočný tým, že jeho farba nie je spôsobená žiadnym z prvkov v jeho základnom chemickom zložení. Rovnako ako v prípade diamantov je farba topásu zapríčinená buď defektom v jeho kryštálovej štruktúre (napr. nesprávnym usporiadaním atómov) alebo stopovým (veľmi malým) množstvom cudzorodých prvkov. Konkrétne chróm, ktorý v kryštalickej štruktúre nahrádza hliník, je príčinou jeho ružových, purpurových a červených odtieňov. Kamene topásu sa v prírode nachádzajú v širokej farebnej škále: svetlozelená, ľanová, medovo žltá, oranžová, červenohnedá, hnedá, svetlo až tmavomodrá, ružovočervená, červená, fialová, no často bývajú topásy aj bezfarebné... Červené topásy s jemným broskyňovým až červenkasto oranžovým odtieňom si mimoriadne obľúbili najmä na ruskom cárskom dvore. Cárovi sa natoľko páčili, že celá ich produkcia bola určená výhradne pre neho, cársku rodinu a obľúbencov, ktorí ich v podobe úžasných šperkov dostávali ako darčeky. Neprekvapí preto, že im časom prisúdili prívlastok „imperiálny topás“, resp. „cisársky topás“ a patria medzi najcennejšie zo všetkých farebných modifikácií. Veľmi vyhľadávaný je i ružový topás, keďže sa podobá ružovému diamantu. Kamene v žltých, zlatých a hnedých tónoch patria do skupiny „menej vzácnych“, a teda cenovo dostupných, čo im však nijako neuberá na atraktívnosti a kráse. Pokiaľ ide o populárne modré topásy, tie sa v prírode vyskytujú pomerne zriedkavo, preto sa väčšina topásov (bezfarebné, sivé, bledožlté) tepelne upravuje a ožaruje, aby získali požadovaný modrý tón. Z nich najcennejšie, tmavomodré topásy sa zvyknú označovať ako „london blue“ alebo „londýnsky topás“ . Keď sa totiž tento odtieň prvýkrát objavil na trhu koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia, bol to práve Londýn, kde sa tento kameň tešil najväčšej obľube. Bonusom tejto úpravy je okrem nádhernej farby i fakt, že sa tak modré topásy stávajú cenovo dostupnejšie. Zaujímavosťou je, že vedecky nie je možné žiadnym spôsobom preukázať, či modrý topás bol alebo nebol podrobený úprave a tak môžeme takúto úpravu na základe zriedkavého výskytu prírodných modrých topásov iba predpokladať.
Topás kryštalizuje v ortorombickej mriežke a vytvára veľké kryštály, väčšinou hranolové zakončené pyramidálnymi tvarmi. Bežne sa vyskytuje v kremičitých vyvretých horninách žulového a ryolitového typu a k jeho najväčším producentom patrí Brazília (štát Minas Gerais). Ďalšie významné náleziská sa nachádzajú v Rusku (pohorie Ural), Pakistane, na Srí Lanke, v Japonsku, USA (Kalifornia, Colorado, Utah), Mexiku a Nigérii. Môže dosahovať rozmery takmer meter dlhé a vážiť niekoľko desiatok kilogramov. Topás dosahuje vysoký lesk a klenotníci s ním radi pracujú, avšak hoci patrí medzi veľmi tvrdé drahokamy (porovnateľný s korundom), kvôli slabšej atómovej väzbe molekúl má pomerne krehkú štruktúru, a to je dôvod, prečo je náročný na opracovanie. Na premenu surového kameňa v unikátny klenot sú preto potrebné veľké odborné skúsenosti a zručnosti.
Až do objavenia veľkých nálezísk v Brazílii v polovici 19. storočia bol topás mimoriadne cenený a považovaný za vzácny kameň s výnimočnou mocou. Jeho silu ospevujú mnohé legendy a viackrát sa o ňom zmieňuje i biblia. Bol jedným z kameňov, ktoré vybral Áron pre svoj kňazský náprsník a umiestnil ho do neho ako druhý kameň v prvom rade. Áronov náprsník (náprsník práva) podľa biblických textov nosil veľkňaz na zlatom rúchu, na ktoré sa prichytával zlatými sponami. Náprsník zdobilo dvanásť drahých kameňov v štyroch radoch po troch, pričom na každom bolo vyryté meno jedného z kmeňov Izraela. Pomocou neho veľkňaz zisťoval božiu vôľu. Akonáhle si obliekol rúcho a náprsník, ihneď nadobudol osvietenie a nadprirodzenú moc vynášať rozhodnutia o záhadných či nejasných skutočnostiach. Viera v magickú moc drahokamov bola taká veľká, že napríklad Karol Veľký - v túžbe správne sa rozhodovať v neľahkých situáciách - si do svojej koruny nechal vložiť imitáciu Áronovho náprsníka.
Biblia tiež popisuje topás ako jeden z dvanástich drahých kameňov, ktoré tvorili základy dvanástich brán v symbolickom svätom meste Nový Jeruzalem a mali slúžiť na jeho ochranu pred nepriateľmi. Starí Egypťania zasa topás vnímali ako symbol Ra, boha Slnka a darcu života. Farbu kameňa vraj spôsobila zlatá žiara Ra a verili, že kameň dokáže chrániť oči pred ochorením a zranením. Aj starí Rimania spájali topás s najvyšším bohom - Jupiterom a verili, že na cestách poskytuje ochranu pred nebezpečenstvom. Starí Gréci verili, že topás môže človeku dodať silu a v prípade núdze ho dokonca spraviť neviditeľným. V stredoveku sa tradovalo, že osadený v zlate a zavesený na krku má silu zlomiť kliatbu a rozptýliť hnev. Predstavoval symbol úprimnosti, poctivosti a cnosti, dokonca v prítomnosti otráveného jedla či nápoja vraj zmenil farbu. Ak ho majiteľ nosil na ľavej ruke, chránil ho pred akoukoľvek kliatbou, čiernou mágiou, závisťou a chamtivosťou a ak ho nosil nad srdcom, zaručoval mu dlhý život. Aj Indovia po celé stáročia verili, že keď budú nosiť topás v blízkosti srdca, zaistia si dlhý život a navyše ich obdarí múdrosťou. Ich legendy tiež pripomínajú, že topás je jedným z deviatich posvätných kameňov hinduistického posvätného stromu Kalpa - ten mal božskú moc plniť rôzne ľudské priania a v jeho korune rástli všetky druhy ovocia a kvetov. Kto ochutnal z jeho plodov, mohol získať večný život.
Topásový prívesok Ripple z bieleho zlata
Predstavujeme vám Prívesok Ripple. Na výrobu sme použili prírodné materiály: biele zlato, topás, diamant.
Pozrieť šperkTopásový prsteň Blithe z bieleho zlata
Predstavujeme vám Prsteň Blithe. Na výrobu sme použili prírodné materiály: biele zlato, topás, diamant.
Pozrieť šperkNádherný farebný topás má bohatú históriu a ako kameň so silou ohňa dokáže v decembri zahriať nejedno srdce, zvlášť ak je venovaný od milovaného blízkeho človeka. Je skvelým darčekom pre každého, špeciálne pre tých, čo slávia decembrové narodeniny a tiež sa zvykne darovať na 4. alebo 23. výročie manželstva. Akými topásovými šperkami možno potešiť milovanú osobu, spýtali sme sa odborníkov Mikuš Diamonds.
Iveta Zimková Mikušová, obchodná riaditeľka
Grandiózne. Neprehliadnuteľné. Sexy. Šik. Takto by sa dali titulovať extravagantné prstene, ktoré sprevádzajú ženy už po celé stáročia. V šperkovom žargóne ich nazývame kokteilové prstene. Sú akýmsi pilierom slávnostných doplnkov, ktoré majú svoje nezastupiteľné miesto v modernej šperkovnici žien všetkých vekových kategórií. Výnimkou nie je ani trendy prsteň s príznačným názvom Freeze. Dokonalé zladenie modrého a bieleho topásu v kombinácii s modrým zafírom a bezfarebnými diamantmi sú v tomto klenote natoľko výrazné, že akékoľvek ďalšie zdobenie by bolo hriechom proti vkusu. Užite si punc mladistvosti a príjemnej okázalosti tak, ako sa na štýlovú ženu patrí.
Topásový prsteň Freeze z bieleho zlata Predstavujeme vám Prsteň Freeze. Na výrobu sme použili prírodné materiály: modrý topás, biely topás, modrý zafír, diamant.
Martin Mikuš, výkonný riaditeľ
Je úžasné, že príroda bola ku nám natoľko štedrá, že ukryla svoju večnú energiu práve do prírodných farebných drahokamov. Aj po vyše 20 rokoch krásnej práce s touto vzácnou matériou nie raz žasneme nad hýrivou explóziou, ktorá je pre nás neustálou inšpiráciou pri zrode jedinečných klenotov. Jedným z nich je i originálny prívesok Ripple s ušľachtilým topásom a diamantmi. Vyniká nielen krásnym blankytným odtieňom modrej, ale aj efektným výbrusom. A ak preferujete minimalistický životný štýl, Ripple vám doň zapadne absolútne prirodzene. Nekričí, no upúta a hodí sa na oslavy, ako i na bežné dni.
Lucia Valovčanová, profesionálna predajkyňa
Dôkaz, že modrému topásu svedčí aj ďalšia farebná šľachta nerastného sveta, sú veselé náušnice Allegory. Topásová alegória radosti je tu citlivo premiešaná s fialovými ametystmi, zlatistými citrínmi, zelenými peridotmi, ohnivými granátmi a, samozrejme, nesmrteľnými briliantmi. Obľúbený tvar kvetu túto zhmotnenú drahokamovú fantáziu ešte viac umocňuje a robí tak z náušníc Allegory tú najkrajšiu a najživelnejšiu oslavu života. V zimných mesiacoch ju budeme potrebovať ako soľ. Presnejšie povedané, ako topás.
Drahokamové náušnice Allegory z bieleho zlata Predstavujeme vám Náušnice Allegory. Na výrobu sme použili prírodné materiály: biele zlato, topás, granát, ametyst, citrín, peridot, diamant.
Augustín Hôrka, klenotnícky majster
Topásy, vďaka svojej štruktúre, môžu byť brúsené do rôznych tvarov, čo je v našom klenotníckom svete aj patrične využívané. Hranatý, no o to viac nápaditý dizajn sme pretavili do neprehliadnuteľného prívesku Vocal. Osobnosť človeka sa totiž prejavuje práve pri šperkoch, preto sme radi, ak môžeme ženám ponúknuť skutočne rôznorodé topásové štýly. Prívesok Vocal pôsobí ako moderný amulet zapracovaný v 14-karátovom bielom zlate. Jeho dĺžku si môžete variovať podľa zvolenej retiazky, no vždy sa bude „pohybovať“ v okolí vášho srdca. Preto si ho vyberajte jedine srdcom!
Ľubomír Michálik, zlatník
Hovorí sa, že skutočná pravda sa rodí v tichu. A v našej trenčianskej klenotníckej dielni. Práve z nej vzišiel aj decentný náramok Untouched, ktorý sme ručne osadili dvomi „london blue“ topásmi a 38 žiarivými briliantmi. Ruky pred svetom neskryjete, a tak by bola škoda neozdobiť ich niečím, čo si skutočne zaslúžia. Nech vás presvedčí fakt, že v jednoduchosti je topásová krása, v jeho jemnosti zas nadčasová elegancia, ktorá perfektne vynikne práve na rafinovane odhalenom zápästí ženy.
Topásový náramok Untouched z bieleho zlata Predstavujeme vám Náramok Untouched. Na výrobu sme použili prírodné materiály: biele zlato, topás, diamant.
Tip na zásnubný prsteň
Vedeli ste, že zvodom topásu neodolali ani Indovia, ktorí celé stáročia verili, že im tento „ohnivý“ drahokam zaistí dlhý život, krásu a inteligenciu? Ak si chcete zaistiť večnú lásku svojej vyvolenej, upriamte pozornosť na nádherný prsteň Temple s kráľovským prírodným topásom a jemnými briliantmi. Modrá upokojuje a krása ručne robeného zásnubného šperku povznáša srdce, telo i ducha.
Ľubica Sekerková, 23. december 2019
SÚVISIACE ČLÁNKY
Ktorý model zásnubného prsteňa kraľoval v roku 2022 v našom klenotníctve? Prinášame Vám rebríček TOP 10 snubákov za uplynulý rok.